oferta:
rodzaje szkła

SZKŁO FLOAT

Szkło float to najbardziej popularny rodzaj szkła. Posiada idealnie gładką powierzchnię, pozbawioną zniekształceń optycznych. Jest przezroczyste, lecz posiada lekko zielonkawy odcień, który jest szczególnie widoczny na krawędziach szkła, przy czym im szkło grubsze tym odcień krawędzi bardziej nasycony. Szkło float znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Podlega wszystkim typom obróbki.

Dostępne jest w grubościach: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 19 mm

Zastosowanie:

 

SZKŁO FLOAT  BIAŁE (OPTIWHITE)

Szkło tego typu jest niemal całkowicie bezbarwne przy grubości 4mm. Niebieskawo – zielonkawe zabarwienie charakterystyczne dla szkła float jest zauważalne przy większych grubościach. W porównaniu ze zwykłym szkłem, szkło białe charakteryzuje się znakomitą transmisją energii słonecznej oraz wyższą przepuszczalnością światła. Jest również znacznie bielsze od szkła float. Szkło takie znajduje zastosowanie szczególnie w sytuacjach gdy estetyka i przezroczystość mają duże znaczenie. Stosuje się je zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Podlega wszystkim typom obróbki.

Dostępne jest w grubościach: 4, 5, 6, 8, 10, 12, 19 mm

Zastosowanie:

 

SZKŁO BARWIONE W MASIE (ANTISOL)

Szkło barwione w masie to szkło przeciwsłoneczne, produkowane w podobny sposób jak szkło float z dodatkiem specjalnych składników, które umożliwiają uzyskanie odpowiedniego koloru szkła. Intensywność barwy uzależniona jest od grubości tafli szklanej. Im grubość szkła większa, tym kolor bardziej intensywny. Szkło takie dostępne jest w kolorach: brąz, niebieski, zielony, grafit, ciemny grafit (prawie czarne). Stosuje się je zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. We wnętrzach znajduje zastosowanie jako szkło dekoracyjne, a na zewnątrz głównie jako przeciwsłoneczne lub delikatnie ukrywające. Podlega wszystkim typom obróbki.

Dostępne jest w grubościach: 4, 6, 8, 10, 12 mm

Zastosowanie:

 

 

SZKŁO SATYNOWANE

Szkło satynowane cechuje matowa, jednolita powierzchnia. Satynowanie można wykonać na większości rodzajów szkła np. barwionych w masie, lakierowanych, lustrzanych niezależnie od jego grubości. Efekt satyny uzyskuje się poprzez trawienie szkła kwasem. Szkło takie jest bardziej przezierne od szkła piaskowanego ale łatwiejsze do utrzymania w czystości (nie „palcuje” się tak jak szkło piaskowane). Stosuje się je raczej wewnątrz budynków. Podlega wszystkim typom obróbki.

Rodzaje szkła satynowanego:

- decormat (bezbarwne, brąz, grafit, ciemny grafit, niebieskie)

Dostępne w grubościach: 4, 6, 8, 10, 12 mm

Zastosowanie:

Szkło satynowane idealnie nadaje się do dekorowania przy pomocy naszego nanaodruku. Nasze wydruki na szkle satynowanym są niezwykle trwałe, a efekty wizualne nie są osiągalne innymi metodami. Możemy zabarwić szkło satynowane na dowolny kolor, pokryć dowolną teksturą lub grafiką kolorową, białą i transparentną. Druk kolorem transparentnym na szkle satynowanym daje efektowne złudzenie przezierności.

 

SZKŁO MATELAC

Matelac podobnie jak Lacobel jest szkłem lakierowanym, ale posiada jednostronne matowe wykończenie. Dostępne jest wyłącznie w grubości 4mm. Lakierowane szkło satynowe Matelac występuje w 12 różnych odcieniach kolorystycznych. Paleta oferuje również barwy metaliczne, złote i srebrne. W tej grupie wyrobów dodatkowo występują 3 rodzaje luster satynowanych. Matelac podlega wszystkim rodzajom obróbki, bez hartowania i gięcia.
Jeżeli parametry szkła Matelac nie spełnią Państwa oczekiwań, możemy zaproponować na zamówienie szkło matowe w dowolnej grubości, dowolnym kolorze palety RAL, również w wersji hartowanej. Mamy też możliwość drukowania na szkle matowym różnorodnych motywów czy grafik, po obu jego stronach.

Dostępne w grubości 4mm

Zastosowanie:

SZKŁO PIASKOWANE

Efekt piaskowania uzyskujemy poprzez uderzanie drobinek materiału ściernego o powierzchnię szkła pod ciśnieniem. Rezultatem tego procesu jest powstanie szkła matowego, lekko przeziernego. Przy użyciu tej metody można poddawać matowieniu duże powierzchnie szkła, a także wykonywać różnorodne wzory czy napisy. Stopień przezierności szkła zależy od rodzaju użytego ścierniwa oraz mocy jego strumienia. Szkło piaskowane po zabezpieczeniu chemicznym staje się bardziej praktyczne w użytkowaniu, a dodatkowo otrzymuje efekt zbliżony do szkła satynowego. Stosuje się je raczej wewnątrz budynków. Procesowi piaskowania można poddać każdy rodzaj szkła. Jeśli poddamy temu procesowi szkło satynowane uzyskamy na nim wzmocnienie wzoru i efekt dwupłaszczyznowości. Szkło piaskowane  podlega wszystkim typom obróbki.

Uzupełnieniem oferty w zakresie piaskowania jest dekorowanie szkła za pomocą naszego nanodruku przy użyciu kolorów białego i transparentnego. Metoda ta pozwala na osiągnięcie efektów zbliżonych do piaskowania ale daje dużo większe możliwości. Przy pomocy druku możliwe jest ozdobienie szkła każdym, nawet najbardziej skomplikowanym wzorem, grafiką, a nawet fotografią. Zdobienie szkła przy pomocy pisakowania takich możliwości nam nie daje.

Zastosowanie:

 

SZKŁO LACOBEL

Szkło Lacobel to szeroki wachlarz szkła lakierowanego pokrytego od spodniej strony wysokiej jakości lakierem dzięki czemu szkło staje się nieprzezierne, a strona frontowa szkła pozostaje szklista. Szkło Lacobel znajduje szerokie zastosowanie we wnętrzach jako szkło dekoracyjne. Nie nadaje się do stosowania na zewnątrz budynków. Szkło Lacobel występuje wyłącznie w grubości 4mm. Nie można go hartować ani giąć. Nie powinno się go stosować w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Szkło Lacobel możemy poddać procesowi piaskowania zarówno od strony szklistej jak i od strony lakierowanej. Lacobel z powodzeniem nadaje się do podświetlenia.

Jeżeli parametry szkła Lacobel okażą się niewystarczające, możemy zaproponować na zamówienie szkło lakierowane na dowolny kolor z palety RAL. Szkło takie oferujemy w dowolnej grubości, róznież hartowane, dekorowane dowolną grafiką czy wzorem.

Dostępne jest w grubościach: 4 mm

Zastosowanie:

 

SZKŁO DEKORACYJNE

Efekty dekoracyjne na szkle można uzyskać za pomocą wielu metod np.

DRUK     GRAFIKI     WZORY     LAMINOWANIE 

 

SZKŁO LAKIEROWANE

Metoda lakierowania polega na nakładaniu na szkło płaskie warstwy lakieru z dodatkiem specjalnego środka wzmacniającego przyleganie do szkła. Szkło lakierowane dostępne jest we wszystkich kolorach RAL i NCS. Istnieje możliwość nakładania farb transparentnych i translucentnych, kryjących. Stosuje się je raczej wewnątrz budynków Nie powinno się go stosować w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Podlega wszystkim rodzajom obróbki, lecz hartowanie i gięcie należy
wykonać przed położeniem lakieru. Procesowi lakierowania można poddać każdy rodzaj szkła.

Zastosowanie:

 

SZKŁO ORNAMENTOWE

Szkło ornamentowe  daje prywatność, ciekawą stylistykę i cały wybór atrakcyjnych opcji. W ofercie dostępnych jest kilkanaście różnorodnych wzorów - od najbardziej klasycznych po nowoczesne. Światło docierające do szkła ornamentowego ulega częściowo odbiciu a częściowo rozproszeniu, a  determinuje to kształt i wielkość wzoru ornamentu. Współzależność tych dwóch zjawisk wpływa na obserwowany stopień migotania i zaciemnienia. Szkło ornamentowe przepuszcza zwykle tylko niewiele mniej światła niż bezbarwne szkło float. Dostępne w grubościach 4-8 mm. Jego zalety to:

Zastosowanie:

 

SZKŁO EMALIOWANE (występuje zawsze jako hartowane)

Szkło emaliowane stosowane jest najczęściej jako elementy wystroju wnętrz i wszędzie tam gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość na warunki zewnętrzne lub wilgoć. Bogata paleta kolorystyczna daje ogromne możliwości dla projektantów i architektów. Podlega wszystkim rodzajom obróbki.

Jego zalety to:

 

Zastosowanie:

 

SZKŁO LAMINOWANE (VSG)

Szkło laminowane to szkło bezpieczne składa się z dwóch, trzech lub więcej warstw szkła pomiędzy które wkłada się jedną lub kilka folii EVA lub PVB. Folie mogą być bezbarwne, mleczne lub czasem kolorowe. Istnieje także możliwość laminowania między szybami, elementów graficznych, tkanin, fornirów, folii ozdobnych, wydruków itp. Dzięki zastosowaniu folii szkło laminowane jest bezpieczne w przypadku rozbicia. Nie rozpada się ono na kawałki ponieważ pozostaje przyklejone do folii i utrzymuje określoną wytrzymałość do momentu wymiany. Obecność folii wpływa również na ograniczenie poziomu hałasu, dzięki czemu szkło laminowane jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym. W zależności od przeznaczenia, aby zwiększyć odporność mechaniczną i termiczną można podać technice laminowania szkło hartowane. Istnieje również możliwość nałożenia na górną powierzchnię szkła laminowanego warstwy antypoślizgowej. Ma to szczególne znaczenie praktyczne w przypadku podłóg i schodów szklanych. Szkło laminowane stosuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Podlega wszystkim typom obróbki.

Zastosowanie:

 

SZKŁO HARTOWANE (ESG)

Hartowanie szkła polega na nagrzaniu szkła do temp. 620–680 °C i oziębieniu go w strumieniu sprężonego powietrza. W efekcie czego szkło hartowane jest szkłem bezpiecznym o wytrzymałości na naprężenia mechaniczne i termiczne wyższej niż szkło niehartowane.. Szkło hartowane nie jest szkłem antywłamaniowym. Staje się nim dopiero po poddaniu go procesowi laminowania.
Główne zalety szkła hartowanego:
- jest szkłem bezpiecznym, po stłuczeniu rozpada się na drobne kawałki a nie na igły  
  eliminując ryzyko skaleczenia
- zwiększona wytrzymałość mechaniczna (możliwość mocowania punktowego)
- podwyższona wytrzymałość na nagłe zmiany temperatury
Normą szkła hartowanego są delikatne nierówności płaszczyzny i drobne skazy.
Wszelkie typy obróbki należy wykonać przed procesem hartowania. Szkło hartowane nie poddaje się docinaniu, tępieniu, szlifowaniu, przewiercaniu itp.

Zastosowanie:

 

LUSTRO SZPIEGOWSKIE (FENICKIE)

W języku ogólnym mylnie nazywane lustrem weneckim. Jest to szkło, które przy ustawieniu odpowiedniej różnicy natężenia światła w  pomieszczeniach, pozwala osobie przebywającej w ciemniejszym pomieszczeniu obserwować osobę w jaśniejszym pomieszczeniu – nie będąc przez nią widzianym. Nie jest to lustro idealnie srebrne lecz zbliżone do lustra kolorowego. Jest to częściowo refleksyjne lustro dające możliwość wysokiej jakości widzenia w jednym kierunku dla osiągnięcia prywatności i niezauważonej obserwacji. Aby utrzymać prywatność po stronie obserwatora, stosunek poziomu oświetlenia strony publicznej (obserwowanej) do poziomu oświetlenia strony prywatnej (obserwującej) powinien wynosić 8:1. Maksymalną prywatność strony obserwującej uzyska się wtedy, gdy osoby obserwujące będą nosiły ciemne ubrania, a pomieszczenie umeblowane będzie ciemnymi meblami. Należy się również upewnić, czy punkty świetlne po stronie obserwowanej nie są skierowane na szyby. Podlega wszystkim rodzajom obróbki. Stosuje się je wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
Lustro szpiegowskie wyjątkowo można poddać procesowi hartowania i dzięki temu może być lustrem bezpiecznym, elementem drzwiowym lub ściennym.

Dostępne grubości: 4, 6, 8 mm

Zastosowanie:

 

SZKŁO ANTYREFLEKSYJNE ZWYKŁE

Zaletą szkła antyrefleksyjnego jest załamanie światła zarówno wchodzącego i wychodzącego w taki sposób, że nie daje refleksów czyli odbicia bez względu na to pod jakim kątem na nie patrzymy. Dzięki tym właściwościom jest często używane do oprawy obrazów. Poza szlifowaniem, tępieniem i wierceniem nie podlega innej obróbce. Dostępne w grubości 2mm.

 

SZKŁO ANTYREFLEKSYJNE - MUZEALNE

Guardian Clarity,  Pilkington OptiView,  Saint-Gobain Vision-Lite

Szkło antyrefleksyjne tzw. nadaje się zwłaszcza do takich za stosowań, w których odbicia na zwykłym szkle mogłyby zakłócać dobrą widoczność:

• Za stosowania wewnątrz:
- witryny muzealne, gabloty (sklepy, sale wystawiennicze)
- ścianki działowe (szpitale, pomieszczenia czyste, sterownie)
- studia telewizyjne i nagraniowe
- kabiny tłumaczy

• Za stosowania na zewnątrz:
- witryny sklepowe, prze szklone ściany w restauracjach
- wieże kontrolne (lotniska, porty)
- szyby oddzielające kibiców na stadionach

• Inne:
- tablice sygnalizacyjne lub reklamowe (dworce, lotniska)
- kabiny dla operatorów sprzętu budowlanego (dźwigi, traktory)

 

SZKŁO ANTYREFLEKSYJNE DO OPRAWY OBRAZÓW

Guardian BrillianceGuardian Inspiration

- obniża odbicie światła – brak efektu lustrzanego
- wyostrza kolory i szczegóły
- odbija szkodliwe promienie UV

Zastosowanie – oprawa obrazów, zdjęć, rysunków, grafik, dzieł sztuki

 

SZKŁO REFLEKSYJNE

Jest to szkło bezbarwne lub barwione w masie, pokryte warstwą twardych tlenków metali. Jest poddawane obróbce polegającej na napyleniu specjalnej selektywnej powłoki, która przepuszcza światło, ale posiada duży współczynnik odbicia promieniowania podczerwonego. Zastosowanie takiego szkła latem zabezpiecza pomieszczenia przed nagrzaniem, zimą ogranicza wypromieniowanie ciepła z wnętrza pomieszczenia oraz. Oprócz tego szkło refleksyjne zapewnia optymalną ilość dziennego światła. Stosowane jest również w celu osiągnięcia prywatności. Jego podobieństwem jest lustro fenickie. Przez możliwość naniesienia warstwy refleksyjnej o różnej barwie - daje ciekawe efekty architektoniczne na elewacjach budynków. Podlega pełnej gamie obróbki. Stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
Dostępne grubości: 4, 6, 8, 10 mm

Zastosowanie:

 

SZKŁO ZBROJONE

Szkło zbrojone jest rodzajem szkła bezpiecznego o lekko zmąconym zabarwieniu, które w przypadku pęknięcia nie rozsypuje się na drobne kawałki. Wszystko dzięki temu, że posiada wewnątrz zatopioną stalową siatkę. Siatka zbrojenia wykonana jest ze stalowego drutu, który zwiększa wytrzymałość szkła. Dzięki temu szkło zbrojone nadaje się także do przeszkleń dachów i świetlików, może utrzymać obciążenie spowodowane wiatrem, deszczem lub śniegiem. Szkło zbrojone posiada właściwości szkła ognioodpornego i antywłamaniowego. Szkło zbrojone występuje również w wersji polerowanej jako szkło całkowicie przejrzyste. Coraz częściej jest inspiracją dla projektantów dzięki czemu znajduje zastosowanie jako ciekawy element aranżacji wnętrz. Podlega pełnej gamie obróbki z wyłączeniem hartowania i gięcia. Stosowane zarówno wewnątrz jaki i na zewnątrz budynków.

 

 

SZKŁO CRASH (LODOWE, TŁUCZONE)

Jest szkłem wielowarstwowym, składającym się z trzech tafli szyb zlaminowanych ze sobą, z których środkowa poddana została procesowi hartowania i później spękania. Zlaminowane zewnętrzne tafle szyb float utrzymują stabilność zestawu tafli szkła wielowarstwowego.
Szkło tłuczone stosowane jest jako element aranżacji wnętrz spełniając funkcje dekoracyjne. Powierzchnia szkła tłuczonego jest łatwa do utrzymania w czystości.
Funkcja dekoracyjna może być jeszcze dodatkowo podkreślona przez zastosowanie barwionego szkła zewnętrznego lub folii. Podlega pełnej gamie obróbki. Stosowane zarówno wewnątrz jaki i na zewnątrz budynków.

Zastosowanie:

 

SZKŁO KOMINKOWE ( ŻAROODPORNE )

Szkło kominkowe stosowane jest jako wypełnienie drzwiczek w kominkach, w których pali się drewnem lub węglem oraz w piecykach na prąd. Jest to szkło specjalne o odporności na temperaturę do 700 stopni Celsjusza lecz jego wytrzymałość na narażenia mechaniczne nie jest wysoka. Kolor szkła kominkowego jest lekko brązowy.
Dostępne grubości: 4mm

 

SZKŁO SAMOCZYSZCZĄCE

Jest ot szkło, którego powierzchnia została trwale pokryta niewidoczną, mineralną substancją, o bardzo wysokiej wytrzymałości. Dzięki naniesionej strukturze szkło takie brudzi się mniej niż szkło tradycyjne. Proces usuwania zanieczyszczeń odbywa się dzięki podwójnemu działaniu promieni UV światła dziennego i wody (deszcz):
Szkło takie przeznaczone jest z reguły do zastosowań zewnętrznych w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym, w miejscach nasłonecznionych i narażonych na opady atmosferyczne.

Zastosowanie:

• dachy szklane, świetliki
• balustrady, werandy, ogrody zimowe, przegrody balkonowe

 

SZKŁO ZESPOLONE

Szkło zespolone składa się co najmniej z dwóch szyb oddzielonych elementem dystansowym na całym obwodzie, połączonych ze sobą z zastosowaniem różnych procesów uszczelniania obrzeży, z hermetycznie uszczelnionymi przestrzeniami między szybami zawierającymi pochłaniacz wilgoci, powietrze lub inne gazy.

Zastosowanie:

Do góry

Manager ds sprzedaży
Anna Kaznowska

tel. kom. 790 418 494
anna@szklanepanele.pl

 

Atelier Design
ul. Powstańców 66
31-670 Kraków
NIP: 9451381463